Android – Proje Oluşturma

Android dünyasına yeni yeni adım atan biri olarak ; araştırırken de yazarken de çok keyif aldığımı söyleyebilirim. 4 farklı proje ile Android ile ilgili biraz temel oluşturmaya çalıştırdım. Bu 4 farklı projenin birleştirilmiş olan kodlarına https://github.com/KardelRuveyda/AndroidProject linkinden ulaşabilirsiniz.

Öncelikle bu projeleri oluştururken Git’de de paylaşma gibi bir isteğim vardı. Bu isteğimi gerçekleştirebilmek için öncelikle Git’in 2.9+ olan bir versiyonunu kurmanız gerekiyor.

Çünkü Android Studio 2.9+ üzeri sürümleri desteklediği için ; alt sürümleri kurduğunuzda,Git aktif olmuyor. Ve projenizi Github’da paylaşamıyorsunuz. Github’da paylaşmak istiyorsanız, bu kurulumu mutlaka yapmanız gerekiyor. Geri kalan işlemler gayet kolay; VCS>Import Into Version Control > Share Project on Github dediğinizde ; Github’a kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yapacağınız bir alan açılacaktır. Bu alanda giriş gerçekleştirdiğinizde; Repository adı ve Description alanları girildiğinde projeniz açılmış olacaktır.

Daha sonra yaptığınız değişiklikleri Commit yapabilirsiniz ve Github hesabınıza gönderebilirsiniz.

Şunu unutmayın 🙂 Commit yaptıktan sonra; mutlaka PUSH işlemini de gerçekleştirin. Yoksa benim gibi “Commit yaptım neden gitmedi kodlar ? Nerede bu kodlar ? ” diyip ararsınız 😀

Share Project on GitHub

Neyse gelelim Proje nasıl oluşturacağımız konusuna 🙂

Aşağıdaki alanda “Start a new Android Studio Project” seçeneğini seçiyoruz.

Daha sonra çıkan ekranda ; “Empty Activty” seçeneğini seçerek boş bir sayfa oluşturuyoruz.

Projemiz aşağıdaki gibi oluşturulmuş oldu 🙂

Emülatör ayarlarını ve kurulumunu daha önceden yapmış olduğum için; aşağıdaki alanda otomatik olarak Emülator olarak kurduğum cihaz geldi.

Bu alanda herhangi bir sorun yaşarsanız; bana mail yolu ile ulaşabilirsiniz. Çünkü Android Studio’yu ilk kurduğumda Emilator’u kurmaya çalıştığımda ; öncelikle BIOS ayarlarından Virtual Machine ‘i Enable etmem gerektiği için ; Emulatör kurulumu başarısız olmuştu. Bu alanı Enable ettikten sonra; Emulator sıkıntısız bir şekilde kuruldu. Ek olarak ; Android işletim sistemine bağlı bir telefon kullanıyorsanız ; Telefonunuzun Hakkında kısmındaki Derleyici Numarısına 5 kez basarsanız; Geliştirici ayarlarınızı açmış olacaksınız. Bu sayede telefonunuzu bilgisayara bağlayıp; USB ayıklama modunu açarsanız, Android Studio’da yapmış olduğunuz değişiklikleri kendi telefonunuzda da test edebilir hale gelmiş olacaksınız.

Görüşmek Üzere…