SQL- GİRİŞ

Herkese Merhabalar

Öncelikle veritabanı ile ilgili eğitim tadında olacak bu yazı serisine hoşgeldiniz 🙂

Bu serinin amacı; yazılımla uğraşan veya uğraşmak isteyen arkadaşlara SQL sorgu dilini temel seviyede bol örneklerle anlatabilmektir. Dersler başlangıç seviyesinden ileri seviyeye doğru devam edecektir. O nedenle yazı serisini sıra ile takip etmek sizin faydanıza olacaktır. Şimdiden hepinize iyi çalışmalar dilerim..

SQL, veri tabanlarına erişmek ve işlem yapmak için kullanılan standart bir dildir. ANSI (American National Standarts Institute)’ye göre “İlişkisel Veri tabanı Sistemi” olarak tanımlanmaktadır[1]. SQL ifadeleri performans araçları olarak, bir veriyi güncellemek için sıklıkla kullanılmaktadır. Bilgilere erişim ve verinin değiştirilmesi için de SQL sorgu diline ihtiyaç duyulur. Veriyi çok hızlı depolaması gibi büyük bir avantaja sahip olan SQL; Microsoft SQL Server, MySQL, Oracle, Access, Ingres gibi veri tabanı yönetim sistemleri tarafından kullanılmaktadır [1]. Ancak bütün veri tabanı yönetim sistemlerinde çoğu sorgulama komutları aynıdır. Biz bu eğitim serisinde Microsft SQL Server üzerinden çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz.

SQL Server güçlü ve esnek bir araçtır. Diğer veri tabanı yönetim sistemlerine göre daha çok araç desteği bulunmaktadır. Visual Studio’yu daha iyi desteklemektedir ve uyum sağlamaktadır. Silverlight+RIA gibi yazılımlara bütünleştirme açısından destek vermektedir [1]. Hangi veri tabanı yönetim sisteminin daha iyi olduğunu anlayabilmek için; verinin ne olduğunu, veri tabanının ne olduğunu, veri tabanı yönetim sistemlerinin ne işe yaradığını incelemek gerekmektedir. Bu detaylı incelemelerden sonra kullanıcı kendisi için en uygun olan veri tabanı yönetim sistemini seçmeli ve veri tabanı işlemlerini bu yönetim sisteminde yapmalıdır. Kullanıcıların bu araştırmalar sonucunda en çok tercih ettiği yönetim sistemlerinin “SQL Server” ve “Oracle” olduğu saptanmıştır.

İş hayatında artan rekabet koşulları altında kurumların yaşamları ve gelecekle ile ilgili planlarında, esas kilit nokta; aldıkları veya alacakları kararlardır. Günümüzde kurumlar aldıkları bazı yanlış kararlarda geri dönüp bu yanlışı düzeltme gibi bir lükse sahip olamazlar ve faaliyetlerini durdurmak zorunda kalabilirler. Doğru karar vermenin önemini bilen ve kavrayan kurum ve kuruluşlar ise tüm işlemlerini, daha sonra da kullanabilmek adına elektronik ortamlarda yani veri tabanlarında muhafaza etmeye başlamışlardır. Şirketlerin bu sisteme geçişteki ilk amacı; zaman kazanmak, raporlamaları daha kolay bir şekilde yapabilmek ve istediği bilgilere anında ulaşabilmekti. Fakat daha sonra iş dünyasında artan rekabet, veri tabanını bu işlevlerden daha fazlasını kullanmaya zorladı ve çoğu şirketin ikinci amacı; depolanan verilerden analiz yaparak, çeşitli sonuçlara ulaşıp, ulaştığı sonuçlardan belli başlı istatistikler çıkarmak oldu. Kısacası, iş dünyasının veya birçok alanın karmaşıklaşan yapısı, veri tabanı teknolojilerinin geliştirilmesiyle daha basite indirgenmiştir.

Kaynaklar

[1]BBC,(2014),Database and Data Capture,

SQL içinde yayınlandı